ייזום שותפות

1

איזו שותפות נכונה לנו ביותר?

שמירה כ-PDF

לאחר קבלת ההחלטה על נחיצות קיומה של שותפות למימוש המיזם ולאחר שהגעתם למסקנה כי שותפות היא הדבר הנכון עבור המשך העבודה, עליכם לנקוט במספר פעולות: להגדיר איזה סוג שותפות תהיה הנכונה ביותר להמשך העבודה על האתגר שבחרתם ולעצב את תהליך בחירת השותפים ובניית השותפות לפי הסוג הנבחר. לאחר סיום השלב הזה נוכל לבצע מיפוי שותפים ממוקד ונכון, שיסייע לנו להתאים באופן מדויק את השותפות למיזם.

תוצר רצוי: הבנה של סוג השותפות המתבקשת והנלווים לה.

סוגים שונים של שותפויות רלוונטיות במרחב מיצוי המשאבים ברשות

‍‍אספקת שירות לרשות: שותפות פורמלית, המבוססת על חוזה של אספקת שירותים. שותף אחד מבנה את הרציונל, המטרות, היעדים ואת מהות המיזם, ושותף מבצע אשר אמון על הוצאת השירות לפועל. סוג זה של שותפות מתאים, מצד אחד, לארגון שיודע מה בדיוק הוא רוצה ומסוגל לקנות שירותים, תוך כדי שליטה מלאה על התהליך, ומצד אחר, לארגון מוציא לפועל, שיכול לתרגם את התכנון והמטרות לביצוע מצוין, אבל לא מעוניין לקחת חלק בקביעת המדיניות והחזון.

שותפות עם עמותה או עסק חיצוניים ברשות: שותפות שתוקם לרוב סביב הזדמנות למיצוי משותף של משאבים או להרחבת עוגת משאבים קיימת לשני הצדדים. הארגון מעוניין בשיתוף פעולה עם הרשות כדי להרחיב פעילותו, בעוד שהרשות מעוניינת בשותפות כדי להביא לידי ביטוי שירות או מיזם חדש באמצעות הארגון. שיתוף הפעולה יוכל להירקם סביב 'קול קורא' שמזמין שני ארגונים לפעולה, או ביוזמה של הארגון או הרשות לייצר שיתוף פעולה סביב פעולה משותפת (ארוכה או קצרת-טווח).

שותפות עם רשות נוספת: בדרך כלל, שותפות מסוג זה תהיה סביב יוזמה של ראשי הרשות, של ממצי משאבים או בעקבות 'קול קורא'. השותפות מבוססת על רשות שיודעת מה החזקות והחולשות שלה ומבינה שיש לה מקום ופניות לשיתוף פעולה שיאפשר השלמת חוסרים. שיתוף פעולה כזה מכיל את החוזקות של כל ארגון, ומשלב בדרך חצי פורמלית תכנון וחשיבה משותפים. סוג שותפות זה מתאים לשותפות פשוטה יחסית, שבה כל רשות פועלת בתחומה ויחד השותפים פועלים להבאת משאבים או לקיום של אירוע או מיזם אחד משותף (למשל אירוע תרבות או כביש גישה).
שותפות מסוג זה מתאימה לרשויות אשר היכולות שלהן משלימות אחת את האחרת ושמובילי השותפות הם בעלי יכולת ויתור, פתיחות לשינוי וחשיבה משותפת.

שותפות עם אגף אחר בתוך הרשות: שותפות מסוג זה יכולה להירקם סביב ייזום מיזמים חדשים ברשות, בעקבות 'קול קורא' המשלב שני אגפים או יותר או חבירה לארגונים חיצוניים, שמחייבים שותפות פנימית ברשות. השותפות מבוססת על גורמים שיודעים מהן החזקות והחולשות ותחומי ההתמחות של כל אגף בארגון וכיצד לשלב בדרך חצי פורמלית תכנון וחשיבה משותפים. השותפות מתאימה לאגפים אשר היכולות שלהם משלימות אחת את האחרת, הם בעלי יכולת ויתור, פתיחות לשינוי וחשיבה משותפת. העבודה עם מנהלי השותפות מתוך האגף חשובה מאוד וכן המקום הבלתי פורמלי בשותפות הפנימית. לממצה המשאבים תפקיד חשוב מאוד ביצירת המרקם הנכון לשותפות זו.

שיתופיות: צורת שיתוף פעולה שבה האחריות, התכנון והעשייה משותפים ומתחלקים בין כל השותפים. בשותפות זו הצדדים השונים שווים ולכל צד משקל שווה בשותפות (גם אם רמות ההשקעה והמשאבים משתנה). בסוג שותפות זה ישנה הבנה הדדית ברמה גבוהה ביותר בין השותפים, שפה משותפת, מגנוני שיתוף ידע ושקיפות ברמה גבוהה. סוג שותפות זה מתאים לארגונים אשר מוכנים לעבודה שוויונית בתכנון ובהוצאה לפועל והם בעלי משאבים מספיקים כדי לנהל את השותפות, אשר דורשת רמת ניהול יום-יומית, מנגנוני שקיפות ואמון ברמה גבוהה. בנוסף לכך, הארגונים השותפים צריכים לשאוף תמיד לסימטריה ולמאזן כוח, לא משנה מה גודלם ומה תרומתם למשאבי השותפות.

מהי הבחירה הנכונה?

כדי להבין מה הבחירה הנכונה לשותפות, נבצע סימון עמדות על ציר השותפות

פורמלי
לא פורמלי
צד אחד מתכנן ובונה
תכנון ובנייה משותפים
שיתוף מידע מינימלי
יצירת מידע משותף ושיתוף מלא
אחריות על הצד המזמין
אחריות משותפת
סיום השותפות לפי חוזה
נדרש תהליך לסיום השותפות
לקיחה או רכישה של שירותים של צד אחד
הבאת משאבים משלימים
מעורבות מוגבלת מעבר להסכם החוזי
מעורבות עמוקה והתחייבות רצינית

כעת, אחרי שמילאתם את הנקודות, הסתכלו שוב על ציר השותפויות וההגדרות השונות ונסו להגדיר מה סוג השותפות הנכון עבורכם:

שמירה כ-PDF

כלים נוספים בשלב זה